Ülkemizde vergi ve trafik mevzuatı biraz karışıktır. Hele bunlar birbiri ile ilintili ise karmakarışık oluyor ve içinden çıkılması bir hayli güçleşiyor. Bu yazı ile ticari araçlar için ödenen vergilerden bahseceğiz.

Ticari araç vergileri, ÖTV


Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ilk alırken ödenir. Ticari araçlarda ÖTV %10 ve %4'tür. Binek otomobillerde ise %37'dir. Markalar, bu sebepten hafif ticari araçlarını kombi, kargo, panelvan diye ayırmışlardır. Arka camları kapalı ve arkasında koltuk olmayan bir hafif ticari araç aldığınızda %10 ÖTV ödeyeceğiniz için fiyatı binek hafif ticari araçlardan düşük olacaktır. Örneğin, Fiat Yeni Doblo Kargo'nun fiyatı 24.330 iken, Kombi modelinin fiyatı 28 bin liradır.

Ticari araçlar için MTV


Eskiden cam pulu denirdi. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yılda iki taksit halinde alınır. Devlet, her yıl aldığı bu vergi söz konusu olduğunda aracın ticari olup olmamasına bakmıyor. Hangi tür bir araç olduğuna bakıyor. Araçların türü ruhsatlarında yazar. Hususi binek otomobil, kamyonet, kamyon... gibi.
Diyelim ki ailecek rahat yolculuk yapmak için VW Caddy aldınız ve başlangıçta %37 ÖTV ödediniz. Eğer ruhsatta "kamyonet" yazıyorsa taşıt ağırlığına göre, "otomobil" yazıyorsa silindir hacmine göre vergi alınır.

MTV fiyatı


1 yaşındaki ve 1.3 cc bir otomobil yıllık 436 TL vergi öderken, örneğimizdeki Doblo maliyede "panelvan" olarak kayıtlı olduğu için yıllık 697 TL vergi ödeyecektir. Yani devlet MTV'yi alırken ticari veya hususi olmasına bakmıyor.
2011 yılı MTV oranlarının tamamını Maliye Bakanlğı sayfalarından görebilirsiniz.

Kategori: , , , , ,

Yorumlar

“Ticari araçların vergisi ne kadardır, ÖTV ve MTV oranları, fiyatları” için ilk yorumu yazan siz olun!

Yorum yaz